APPARATUM

Data i godzina
24 wrzesień — poniedziałek
13:10-13:20
Język
Angielski
Polski
#archiwa

APPARATUM

APPARATUM - instalacja interaktywna nawiązująca do dziedzictwa Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia, stworzona przez grupę panGenerator na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Niepodległa. Forma przestrzenna instalacji inspirowana jest estetyką charakterystyczną dla słynnego “Czarnego Pokoju” (siedziby Studia) zaprojektowanego przez Oskara Hansena. Minimalizm i charakterystyczne rozwiązania konstrukcyjne odwołują się bezpośrednio do zamysłu Hansena oraz specyficznej estetyki ówczesnej aparatury pozwalającej na tworzenie muzyki elektroakustycznej. Od strony funkcjonalnej i dźwiękowej obiekt ten czerpie z dorobku jednego z kompozytorów tworzących w SEPR - Bogusława Schaeffera oraz jego Symfonii muzyki elektronicznej. Charakterystycznym elementem tej kompozycji było zastosowanie przez kompozytora notacji graficznej, w której każdemu symbolowi przypisane były poszczególne brzmienia i sugestie dla realizatora dźwięku.

PanGenerator obrał jako punkt wyjścia oryginalny zamysł Schaeffera i przełożył go na interaktywną formę, pozwalającą każdemu skomponować własny utwór elektroakustyczny za pomocą intuicyjnego interfejsu dotykowego. Nawiązujące do oryginalnej notacji Schaeffera symbole, zaaranżowane w ramach interaktywnej partytury graficznej, przekształcane są na instrukcje kontrolujące pracę elektromechanicznych, w pełni analogowych generatorów dźwięku. Generatory te wykorzystują zarówno kluczowe medium stosowane w Studio - taśmę magnetyczną - jak również rozwiązania pozwalajace na analogowe tworzenie dźwięku za pomocą ruchomych elementów optycznych.

Dzięki połączeniu cyfrowego interfejsu oraz analogowego charakteru urządzeń generujących dźwięk, udało się wytworzyć sytuację w której w sposób nowoczesny i przystępny możliwe jest zaprezentowanie klimatu i idei SEPR szerokiemu gronu odbiorców.

APPARATUM

panGenerator
Prelegenci
Krzysztof Cybulski
panGenerator