Muzeum 2030
Muzeum 2030
Jak będzie wyglądać muzeum przyszłości? Czy będzie tam miejsce na fizyczne eksponaty, czy może wszystko przeniesione zostanie do świata wirtualnego? Kto będzie tworzył eksponaty przyszłości?
Rok 2007, który przyniósł ze sobą pierwszy model iPhona, zredefiniował dotychczasową formę kontaktu i interakcji z telefonem, zdemokratyzował dostęp oraz dystrybucję treści i mediów.
Idąc tym tropem, podczas warsztatu wspólnie zastanowimy się jak inne przełomowe technologie jutra, takie jak Brain Computer Interfaces, Smart Dust, Machine Learning czy druk 4D mogą wpłynąć na zmianę doświadczenia muzealnego.
Czy artystów wspierać będzie sztuczna inteligencja? Kim będzie zwiedzający przyszłości? Jakie będzie miał oczekiwania wobec eksponatów i w jaki sposób będzie chciał ich doświadczać?
Poprzez spekulacje spróbujemy stworzyć alternatywy dla muzeów, takich jakie znamy dziś.
Nie będziemy angażować się jedynie w przyszłość jakiej oczekujemy - zbadamy również możliwe dystopijne scenariusze rozwoju, które mogą się spełnić jeśli nie zaczniemy krytycznie zastanawiać się nad rolą nowych technologii w społeczeństwie.
Rezulatatem warsztatu będą stworzone przez uczestników koncepcyjne prototypy muzealnych rozwiązań przyszłości - namacalne przedmioty ilustrujące wymyślone koncepcje muzeum jutra.
Całość warsztatu przeprowadzona zostanie w dwóch częściach:
• Teoretyczna, podczas której wspólnie przeanalizujemy historię instytucji muzealnych - pozwoli nam to określić ich aktualny stopień rozwoju i potencjalne kierunki dla których będziemy tworzyć rozwiązania przyszłości. Przeanalizujemy również najnowsze trendy oraz wschodzące technologie i poszukamy dla nich realnego zastosowania. • Praktyczna - w podziale na grupy będziemy prototypować opracowane koncepcje.
makingthefuture
Preferowani uczestnicy
• zachęcamy do udziału osoby związane z branżą jak również laików, zależy nam na jak największej różnorodności i perspektyw z różnych obszarów • część praktyczna przeprowadzona zostanie w interdyscyplinarnych grupach
Pozostałe wymagania:
• uczestnicy, którzy nie boją się lutownicy oraz pistoletu na gorący klej, ale wystarczy także po prostu umiejętność używania nożyczek i taśmy klejącej
Kluczowe wnioski po zakończeniu warsztatu:
• Dowiesz się jakie elementy składają się na sumę doświadczenia muzealnego i w jaki sposób można je zaprojektować, oraz dlaczego powinniśmy podchodzić do tego procesu bardziej świadomie. • Nauczysz się jak analizować etapy zaawansowania najnowszych technologii, które przyczyniają się do transformacji oczekiwań użytkowników wobec muzeów. • Zainspirujesz się najświeższymi trendami i tendencjami, które pozwolą Ci lepiej dostrzec jakie zmiany narastają w oczekiwaniach statystycznych bywalców muzeów.
Liczba uczestników:
15-20
Warsztat poprowadzą: Joanna Skorupska i Platige Image.
⟿ O przyjęciu na warsztaty decyduje organizator na podstawie przesłanego formularza zgłoszeniowego, ilość miejsc jest ograniczona. UWAGA! Nie decyduje kolejność zgłoszeń. Uczestnictwo nie wymaga posiadania biletu Digital Cultures. Warsztaty są bezpłatne. Rejestracja trwa do 10 września do godziny 12:00.
